සිරිසේනගේ සහායට ගිය ශ්‍රියානිට ඇඩෙන්න මිලින්ද රාජපක්ෂ ලියූ ලිපිය මෙන්න..

සිරිසේන ජනාධිපතිවරයාට සහාය දෙන්නට යනවායැයි කියූ ශ්‍රියානි මැතිණියට,

මන්ත්‍රිතුමියනි ඔබතුමිය කලදේ හරියටම හරිය. මේ වෙලාවේ ලංකාවේ හවුල් ආණ්ඩුවෙ ඉන්න ප්‍රධාන දේශපාලන පක්ෂ දෙක විසින් සිදුකරමින් තියෙන මගඩි දේශපාලනයේ කැත ඔබතුමියට චන්දෙ දුන් දිගාමඩුල්ලේ මිනිස්සුන්ට විතරක් නෙමෙයි මුළු රටේම මිනිස්සුන්ට මහදවාලේ පෙන්නා දීම ගැන මටනම් සතුටුය. ඔබතුමියගේ නිව්ස් එක දැක්කම මට ඔලුවට ආවේ ‘චන්දය නම් ෂුවර් එකටම’ තියෙන පාටක් බවය. අපි මීට ටික කාලයකට පෙර අම්පාරේ ගියවිට එහෙ දේශපාලනය කරන අය කීවේ ඊළග චන්දය පරදින බව ඔබතුමියට ෂුවර් නිසා මේ ඉන්න ‘අවුරුදු දෙකේවත් කීයක් හරි ඉතුරු කර ගැනීමට’ කියා ඔබතුමිය ආණ්ඩුවට ගියත් ආණ්ඩුවෙන් කියා තිබෙන්නේ ‘චන්දයක් ලං වුනාම එන්ඩ කියා බවක්’ බවත්ය. ෆයිසර් ලොක්කා බොරු කියා කල් දැමු චන්දේ කසකාරිය ඔබතුමියය.

දිගාමඩුල්ලේ එවුන්ටත් හොදම වැඩේය. එළාර දුටුගැමුණු යුද්ධ කාලේ ඉදන් වැව් හදා කුබුරු කොටා රටටම කන්න දී, නිදහස් සටන් කාලෙත් ලේ හලා, ඊටපස්සේ කොටි ගම් වලට පැනල ගැනු මිනිස්සු දරුවො අමු අමුවේ මරල දානකොට ගම් බිම් රැකගෙන මහා පවුරක් වගේ ඉදල, යුද්දෙන් පස්සෙත් අක්කර සිය දාස් ගණන් වගාකරලා රටටම හාල් මිරිස් එවල, පළාත් සභා චන්දෙදි අමාරුවෙන් මනාප 9000 ගත්ත ශ්‍රියානි අක්කව මහා චන්දෙදි හිටි හැටියේම පාර්ලිමේන්තු එවපු ‘අපි නම් දිගාමඩුල්ලේ’ කියන අම්පාර දිහා සෙට් එකටත් මේව හොද පාඩම්ය.

මෙතැන ලොකුම පාඩම ඉගෙන ගන්නේ වෙනින් කවුරුත් නොව ශ්‍රී ලංකා නිදහස් පක්ෂයේ ඉන්න දුමින්ද, අමරවීර වගේ කට්ටියය. එයාල ශ්‍රියානි මැතිණියට කෝටි ගණනක් වියදම් කරන්නේ එයත් එක්ක දාස් ගානක් මිනිස්සු ඇවිත් ප්‍රාදේශීය සභා ටික ශ්‍රී ලංකා එකට දිනවාදෙයි කියා සිතාය. ඒත් පවතින් තත්වෙ හැටියට මහින්ද රාජපක්ෂ ගියත් ගම්වල ඉන්න ශ්‍රී ලංකා කාරයෝනම් සිරිපාල ජනපතිතුමා ලගට යනපාටක් නැතිබව ශිෂ්‍යත්වෙ ලියන කොල්ලෙකුට වුනත් තේරෙන ‘සාමාන්‍ය දැනුමේ’ කාරණාවකි. ශ්‍රියානි අක්කා කවදා හෝ මෙච්චර ගණන් යයි කියා ලෝ කොලේජ් ඉන්න කාලේ හිටපු සමකාලීන කොල්ලෝ සිහිනෙන්වත් හිතන්නට නැතුව ඇතැයි මට සිතේ.

ලබන සතියේ සිට නියෝජ්‍ය ඇමතිතුමියනි, වැඩි පොලියක් දෙන තැනක සල්ලි ඉතුරු කරන්න. 2020 පස්සෙ දානයක් මානයක් කරගෙන ඉන්න පුළුවන්ය. කොළබින් ගෙයක් ගන්න. දිගාමඩුල්ලේ ආවොත් මිනිස්සු ඉලක්කයට ගල් ගැසීමේ ක්‍රීඩාව ප්‍රැක්ටිස් කරනු ඇත. පුළුවන්නම් චන්ද්‍රිකා මැඩම්ට සෙට් වෙන්න. 2040 විතර නැවත කරලියට එන්න පුළුවන්ය. ටී වී එකට ඇවිත් ගමේ ශ්‍රී ලංකා කාරයාට කොකා පෙන්නන්න. අපිට එහෙම වෙලා මදිය.

ඉතින්, අද නින්ද නොයන නිසා සාලෙට ගිහින් මැච් එකේ රිපීට් ටෙලිකාස්ට් එක බලන්න.

– මිලින්ද රාජපක්ෂ